Vsmart Extensions
Publikacje
Bursztyn w wierzeniach średniowiecznych ludzi
Religia ludów Morza Bałtytckiego. Stosunki polsko-duńskie w dziejach, Toruń 2010   

Bursztynowe surowe bryłki i ozdoby w tym amulety występują na niemal wszystkich stanowiskach archeologicznych średniowiecznej Polski (osady, cmentarzyska…). Wśród nich występują bezsporne w interpretacji ozdoby związane z wierzeniami, są to miniaturowe siekierki miolniry, krzyżyki.

Bursztyn w antycznej Grecji miał pochodzić z łez córek Heliosa opłakujących śmierć brata. Inna legenda głosi, że bursztyn jest wydzieliną promieni słonecznych – „o zachodzie słońca promienie padające na ziemię z większą siłą pozostawiają na niej krople tłustej cieczy,

Więcej…
 
Eksperymentalne rekonstrukcje techniki i technologii obróbki bursztynu dla wczesnego średniowiecza
Stargardia, tom V, Stargard 2010   

Temat obróbki surowca bursztynowego we wczesnym średniowieczu na Pomorzu niejednokrotnie stawał się obiektem zainteresowania badaczy; został dość szeroko omówiony już w 1957 r., przez Jerzego Wojtasika, który w swych rozważaniach oparł się na analizie materiałów bursztynowych pozyskanych z badań archeologicznych na terenie Wolina i w 1959 r. przez Eleonorę Tabaczyńską,

Więcej…
 
Firmy bursztynnicze Wolnego Miasta Gdańska z roku 1921
Bursztyn jako przedmiot ochrony dziedzictwa kulturowego, Jantar 2011   

Poniższy wykaz firm bursztynniczych jest wyciągiem z Księgi Adresowej Gdańska z 1921r „Adressbuch für Danzig und Vororte 1920 Gdańsk”. Spis nie zawiera wszystkich istniejące firmy z tego czasu ponieważ nie każdą było stać na reklamę lub z innych przyczyn nie zamieszczono informacji o nich w Księdze Adresowej Gdańska. Spis firm nie obejmuje rzemieślników pracujących dla firm bursztynniczych.

Więcej…
 
Firmy bursztynnicze Wolnego Miasta Gdańska z roku 1920
Bursztynisko 34/2012   

Poniższy wykaz firm bursztynniczych jest wyciągiem z Księgi Adresowej Gdańska z 1920r „Adressbuch für Danzig und Vororte 1920 Gdańsk”. Spis nie zawiera wszystkich istniejące firmy z tego czasu ponieważ nie każdą było stać na reklamę lub z innych przyczyn nie zamieszczono informacji o nich w Księdze Adresowej Gdańska. Spis firm nie obejmuje rzemieślników pracujących dla firm bursztynniczych. Jest to kontynuacja artykułu zamieszczonego w Bursztynisku nr. 31/2008 Grudzień, pt. „Firmy bursztynnicze z terenu Polski i Wolnego Miasta Gdańska w latach 1923-1930”.

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia1234następnaostatnia»

Strona 1 z 4